Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA), Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve anabolik steroidlerin artan kullanımı konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan “Doğallık Yeter (Natural is Enough)”sloganıyla yeni bir sosyal medya kampanyası başlatmıştır. Söz konusu dijital kampanya aracılığıyla Avrupa’daki gençleri anabolik steroid kullanımından kaçınarak ‘doğal antrenman hareketine’ katılmaya davet etmektedir.

Anabolik steroidler sadece WADA’nın düzenlediği elit spora yönelik bir tehdit değil aynı zamanda genel halk sağlığı için de tehditler oluşturmaktadır. Özellikle 20-25 yaş aralığındaki gençler sosyal medyada takip ettikleri rol modellerin de etkisi altında kalarak kendilerini “yetersiz“görmekte ve doğal yolla spor yaparak hayallerindeki şekli alamadıklarını düşündükleri için trajik bir şekilde giderek daha fazla anabolik steroid kullanmaktadır. Daha üzücü olan ise gençlere adeta gerçek dışı hayal satan bu maddelerin internet üzerinden temin edilmesi ve bir yeraltı suç dünyasının oluşmasıdır.

Bu amaçla WADA, doğal spor konusunda gençlere sosyal medya üzerinden farkındalık sağlayabilecek kişilerden oluşan bir ekip kurmuştur. Bu ekip gençlere doğal yollarla antrenman yapmanın faydalarını anlatmanın yanı sıra steroidlere yönelmenin tuzakları konusunda uyarmaktadır. Konu hakkında daha fazla bilgi almak için hazırlanan https://www.wada-ama.org/en/natural-is-enough özel web sayfası ziyarete açılmıştır.