Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar,  Gençlik ve Spor Bakanı olarak atanan Sayın Dr. Osman Aşkın Bak’ı tebrik etti.

“Gençlik ve Spor Bakanımız olarak atanan Sayın Dr. Osman Aşkın Bak’a yeni görev döneminde başarılar diliyor, Sahip olduğunuz bilgi ve birikimle Türk sporuna  değer yaratan projelerle katkı sağlayacağınıza tüm samimiyetimle inanıyor, Halter camiası adına bu önemli görevde şahsınıza başarılar diliyorum.”İfadelerine yer verdi.

“Gençlik ve Spor Bakanlığı görevinde uzun süredir spor camiasının başında olan ve Halter’e büyük katkılar sağlayan Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’a Halter camiası adına teşekkür ediyorum.”dedi

BAKAN OSMAN AŞKIN BAK KİMDİR?

11 Ekim 1966’da İstanbul Üsküdar’da doğdu. Aslen Rize Pazar Derinsu köyündendir. Baba adı Muhittin, anne adı Fatma’dır. İTÜ Makine Fakültesi’ni bitirdi. Nottingham Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Endüstri Mühendisliği alanında yüksek lisansını, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği programında doktorasını yaptı. Özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalıştı.

DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türk-İran İş Konseyi Yürütme Kurulu üyesi olarak görev yaptı. İTO meclis üyeliğine seçildi. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak ders verdi. Kasımpaşa Spor Kulübü Genel Sekreterliği, İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu yönetim kurulu üyeliği, TFF Genel Kurul delegeliği, Profesyonel Kurul ve Dış İlişkiler Kurulu üyeliği, İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü genel sekreterliği, 2007-2011 yılları arasında Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı görevlerini yürüttü.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimde İstanbul 2. bölgeden milletvekili seçildi. 24. dönemde NATO Parlamenter Asamblesi Sonbahar Genel Kurulu esnasında Bilim ve Teknoloji Komitesi Enerji ve Çevre Güvenliği Alt Komite Raportörlüğü’ne seçildi. TBMM Dışişleri Komisyonu sözcüsü ve NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu üyesidir.

Çok iyi derecede İngilizce, orta derecede Almanca ve Farsça bilen Bak, evli ve dört çocuk babasıdır.

 

 

DSC_7010