Naim Süleymanoğlu’nun kitap ve film tanıtımı yapıldı. Federasyon Başkanı Tamer Taşpınar, “O çok büyük bir sporcuydu. Onun için ne yapsak az. Türkiye’ye geldiğinde Bulgar rejiminin, Türk soydaşlarımıza zulmünü bitirmişti. Şimdi de iki ulus arasında barış köprüsü oldu” dedi.

Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar, kendisinin kaleme aldığı ‘Naim Cep Herkülü’ isimli kitabın tanıtım toplantısında konuştu. Naim Süleymanoğlu’nu yeni nesillere ve dünyaya daha iyi tanıtmak için çalışmalar yaptıklarını belirten Taşpınar, onun adına 14.17 Kasım’da Gaziantep’te bir uluslararası halter şampiyonası düzenleneceğini, yakında ünlü yapımcı Mustafa Uslu tarafından çekilen sinema filminin de vizyona gireceğini hatırlattı.

Taşpınar, “Naim bu ülkeye, o kadar büyük ve güzel başarılar yaşattı ki onun için ne yapsak azdır. Hazırladığımız kitap 4 bölümden oluşuyor ve içinde Naim hakkında pek çok bilinmeyen fotoğraf ve bilgiler var. Köyündeki yaşamı, çocukluğunda karşılaştığı zorluklar, Türkiye’ye gelişinden sonra Umre’ye gidiş görüntüleri gibi. Naim’in Bulgaristan’dan Türkiye’ye geldiği dönemde, Bulgaristan’da Türk soydaşlarımız zulüm görüyordu. Naim Süleymanoğlu’nun soyadı da Naim Shalamanov olarak değiştirilmişti. Naim o kadar büyük bir sporcu ki şimdi Bulgaristan’da onun adına yapılan salona ‘Naim Süleyamnoğlu’ ismi konuldu. Doğduğu köye heykeli dikildi. O gün Bulgaristan’daki rejimin Türk soydaşlarımıza yaptığı zulmü dünyaya duyuran ve adeta bitiren adam olan Naim, bugün Bulgar halkıyla-Türkiye arasında bir dostluk ve barış köprüsü oluşturdu. Özellikle filmin halter sporuna ilgiyi çok artıracağını düşünüyorum. Türkiye’de en az ilgi gören spor dallarından biri halter. Naim Türkiye’ye gelmeden önce de böyleydi. Halterin sadece ismini bilirdik. Onunla halter sporu büyük bir çıkış yakaladı. Bu filmden sonra da gençlerin haltere ilgisinin artacağına inanıyorum” dedi.

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filminin yapımcısı Dijital Sanatlar Yapımevi’nde Medya İlişkileri Direktörü Arzu Mildan ise şu bilgileri paylaştı: Naim Süleymanoğlu’nu oynayan Hayat Van Eck’i Naim Süleymanoğlu’nun ağabeyi Muharrem Süleymanoğlu film için çalıştırdı. Çok değerli bir ekip çalışıyor. Naim’in ismine yakışacak bir eser ortaya çıkacak. Bunun için hiçbir masraftan kaçınılmadı. Filmin uluslararası arenada da gösterimi için çalışan bir ekip de var. Naim Süleymanoğlu’nun ismini duymayan kalmayacak” dedi.

 

Fotoğraflar

TÜRKİYE HALTER FEDERASYONU

RESMİ SOSYAL MEDYA HESAPLARI