Türkiye Halter Federasyonu ile Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörlüğü Tıp Fakültesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Protokol Rektör Prof Dr Namık Ak ile THF Başkanı Talat Ünlü arasında rektörlük makamımda imzalandı. İmza töreninde Federasyon Başkanvekili Ömer Öztürk, As Başkanlar İlker Özkan,Taner Sağır, Yasin Arslan ve Yönetim Kurulu Üyesi Necip Yılmaz, Genel Sekreter Fahrettin Yıldız ile KMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof Dr Dursun Odabaş, Fizyoloji AD. Başkanı Dr. Öğr. Bülent IŞIK, Federasyon Eğitim Kurulu Üyesi Doç Dr Kenan Erdağı, Spor Bilimleri Fakültesi dekanı Prof. Dr. Sefa Lök, Halter Milli Takım sporcuları hazır bulundu.

MİLLİ SPORCULARA DETAYLI ÖLÇÜM YAPILACAK

Protokol gereği Milli müsabakalara hazırlanan Kadın Halter Milli takım sporcularının sağlık, performans ve kas kuvveti değerlendirmeleri KMÜ Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim dalı bünyesinde Sporcu Sağlığı ve Performans Araştırma ve Uygulama Merkezinde yapılacak. Değerlendirme ile, Sporcuların genel muayeneleri, kalp elektriksel aktiviteleri,  kalp ritimleri, ekokardiyografik incelemeleri, kalp kapak ve kas durumları, tüm ekstremite kas kuvvet ve asimetrik durumları, solunum fonksiyonları, detaylı kan parametreleri, vücut kas, yağ ve su durumları, beslenme durumları, uyku durumları ile psikolojik durumları alanında uzman akademisyenler tarafından incelenecek ve sonuçlar kayıt edilerek gereken öneri ve tavsiyeler uygulanacaktır. Yapılan değerlendirmeler sonunda Milli takıma gerekli öneri ve tedaviler daha sonra yeniden kontrol edilerek kalan eksikler tamamlanacak.