Kamuoyuna Duyurulur

Çeşitli Basın ve yayın organlarında çıkan haberlerle ilgili kamuoyunu bilgilendirme amaçlı Halter Federasyonunun açıklamasıdır.

Birkaç gündür çıkan haberler gerçeği   yansıtmamaktadır. Olayın gelişim süreci şu şekildedir.

Eski IWF(Uluslararası Halter Federasyonu)  başkanı Thomas Ajan döneminde gerçekleşmiş  bazı problemli dosyaları inceleyen ve rapor yazan Kanada`lı hukukçu McLaren söz konusu dönemde bazı olayların sumen altı edildiğini belirtmiş ve bazı dosyalar tekrar incelemeye alınmıştır.Buna bağlı olarak IWF(Uluslararası Halter federasyonu)`nun ve  IOC( Uluslararası Olimpiyat Komitesi)`nin ortak  kararı neticesinde bundan sonraki süreçte uluslararası organizasyonlarla ilgili analiz ve numune işlemleri bağımsız kuruluş olan ITA (İnternational Testing Agency) görevlendirilmiştir. ITA `dan federasyonumuza gelen yazıda ,Sadece 2012 yılında Antalya`da yapılan  Avrupa Halter Şampiyonasında numuneleri alınan  ve  sonucu  negatif çıkan  üç sporcumuza ait B numuneleri  10 Mayıs 2021 tarihinde tekrar açılmış ve analiz edilmekte olup süreç devam etmektedir.

23 Mart 2021 tarihinde Çorum`da yapılan Milli takım hazırlık kampında sporcumuz Daniyer İsmailov dan TDMK(Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu) tarafından ulusal dopingle mücadele faaliyetleri kapsamında numune alınmış ve analitik bulguya rastlandığı bildirilmiş olup sporcudan savunması istenmiştir ve süreç devam etmektedir. WADA ile ilgili şuan  herhangi bir konu bulunmamaktadır. Konunun takipçisi TDMK dır.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarından Türk Halterinin men edilmesi söz konusu değildir. Yapmış olduğumuz bunca mücadelenin bedelini geçmiş yıllarda yapılan yanlışlara feda edilmemesi gerekmektedir.

Göreve geldiğimiz günden itibaren  Türk Halterini doping illetinden kurtarmak için mücadele vermekteyiz . Geçen zaman içerisinde çok mesafe aldık ve  temizlenmiş sıfır tolerans ilkesiyle çalışmalarımızı yapıyoruz. Dopingle Mücadele konusunda başarılı olduğumuzdan dolayı Sn. Bakanımıza WADA yetkilileri tarafından dopingle mücadele konusunda Türkiye örnek alınmalı, teşekkür ediyoruz  ifadeleri kullanılmıştır  ve  Pekin Olimpiyat oyunların da dopingli çıkan sporculardan dolayı alınan bir yıllık ceza yapılan çalışmalarımız neticesinde 6 aya indirilme başarısı gösterilmiştir. Ayrıca  TDMK ile işbirliği içerisindeyiz ve sürekli eğitimlerle sporcularımızı bilgilendirme ve  bilinçlendirmekteyiz . Yaptığımız çalışmalarda  taktir  toplamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

TÜRKİYE HALTER FEDERASYONU BAŞKANLIĞI