Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) bugün Taşkent’te Üye Federasyonlar ve Online olarak bir Kongre düzenledi. 101 Üye Federasyon katıldı (69 yüz yüze, 32 çevrimiçi), IWF Yürütme Kurulu ve diğer Komite pozisyonları için seçimlerin yapılmasıyla ilgili net bir tarih ve adımlar dizisini onayladı. Üye Federasyonlardan 69’u şahsen ve 32’si online olmak üzere 101 Üye Federasyon, IWF Yürütme Kurulu ve diğer Komite pozisyonları için seçimlerin yapılmasıyla ilgili net bir tarih ve adımlar dizisini onayladı.

IWF Geçici Başkanı Dr Michael Irani, “Bugünün kararları sayesinde, IWF yılı başladığı gibi bitirmeyi başardı: anlamlı reform ve kültür değişikliği yolunda” dedi. Bizden üç şey sunmamız istendi: yeni yönetim, temiz yarışmalar ve liderlik ekibimizdeki yüzler. İlk ikisini zaten teslim ettik. Üçüncüsü, yeni Anayasamızın IWF Yönetim Kurulu’nda daha fazla sporcu ve daha fazla kadın için zorunlu kılan hükümler nedeniyle gerçekleşeceği kesin. Ve şimdi kesin bir randevumuz var.”

Seçimlerin başlangıçta bugünkü Kongre sırasında yapılması planlanmıştı. Geçen ay IWF’nin bağımsız Hukuk Komisyonunun tavsiyesi temelinde askıya alındılar ve şimdi 25-26 Haziran 2022’de gerçekleşecek.

Şimdi yeniden başlayacak olan seçim süreci için diğer önemli tarihler de doğrulandı:

  • IWF Olağanüstü Kongresi – 30 Ocak
  • Adaylık Çağrısı – 2 Mart
  • Etnik ve Disiplin Komisyonu (EDC) tarafından aday incelemesinin tamamlanması için son tarih – 30 Nisan

30 Ocak’ta yapılacak IWF Olağanüstü Kongresi’nin gündeminde, son dönemde atılan bazı adımların tekrarlanması temelinde, seçim sürecini hızlandırmaya yönelik IWF Tüzüğü’nde yapılacak değişiklikler yer alacak. Adayların inceleneceği katı uygunluk kriterlerini zayıflatacak hiçbir teklif bulunmadığına dikkat edilmelidir.

IWF, yaklaşan IWF Dünya Şampiyonaları, Paris 2024’teki başarılı halter yarışmaları ve sporun Olimpik geleceğini güvence altına almak için çalışırken, bugünün IWF Kongresi’nde IWF liderlik ekibinden bir dizi rapor da yer aldı.