TALAT ÜNLÜ: “BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”
AV. MEHMET YOĞURTCUOĞLU: “HEDEFE YÖNELİK KONTROLLER YAPMAKTAYIZ”

Türkiye Halter Federasyonunun dopingle mücadelesi ve kararlılığı hız kesmeden devam ediyor. Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu (TDMK) ve Federasyonumuz iş birliği çerçevesinde Bursa’da antrenörler ve kulüp temsilcilerinin katıldığı “Dopingle Mücadele Semineri” düzenlendi.
Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu (TDMK) Genel Direktör Yardımcısı Av. Mehmet Yoğurtcuoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı seminerde, Dopingle Mücadele Kural İhlalleri, Halter Federasyonu ve Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonunun (TDMK) dopingle mücadeledeki kararlılığı, antrenörlerin sorumlulukları konuları gündeme geldi.
Dopingle Mücadele Kural İhlallerinde 11 maddenin olduğunu dile getiren Av. Mehmet Yoğurtcuoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Olimpiyat Komitesinin destekleriyle faaliyetlerini bağımsız şekilde yürüttüklerini ifade etti. Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) tarafından Türkiye’de ulusal dopingle mücadele kuruluşu olarak kabul edilen TDMK’nın, dopingle mücadele farkındalığının artması amacıyla sporculara her zaman bilgilendirme yaptıklarını dile getirdi. Doping konusunda son derece titiz olduklarını anlatan Av. Mehmet Yoğurtcuoğlu hedefe yönelik kontrollerle mücadelenin en modern stratejiler kullanılarak sürdürüldüğünü belirtti ve şunları söyledi:
“Sporcuların yer bildirimine çok dikkat etmesi gerekir. Doping kontrolünün herhangi bir bölümünde hile yapılması veya hileye teşebbüs edilmesi konusunda antrenörlerimizin çok dikkatli olması gerekli. Kişilerin yasaklı maddeyi yanında bulundurmaları da kesinlikle kural ihlalidir. Antrenörlerimizin sporcularını her fırsatta kontrol etmesinde, gözlemlemesinde fayda olacaktır. Sporcular internetten istedikleri her şeye çok kolay ulaşabilmekte. Bu konuda antrenörlerimiz daha hassas olmalılar. Yasaklı maddeleri satın almak, temin etmek, kullanmaya teşvik etmek suç teşkil ediyor. Biz TDMK olarak her zaman sorularınıza cevap vermeye, sizlere yardımcı olmaya hazırız.”
TALAT ÜNLÜ: “BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”
Dopingle mücadele konusunda her zaman ciddi adımlar attıklarını ifade eden Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Talat Ünlü, “Dopingle mücadelede başından beri ben vardım. Sayın Bakanımız Osman Aşkın Bak Dopingle Mücadele Komisyon Başkanı iken de ben o komisyona branşımız ile ilgili bilgi verdim. Sayın Bakanımız Osman Aşkın Bak tekrar göreve geldiği ilk hafta bizimle yapmış olduğu toplantıda Doping ile mücadelede taviz verilmeden sıfır tolerans ilkesi ile sonuna kadar mücadelenin devam edeceğini, Türkiye’de dopingi bitirmekte kararlı olduğunu dile getirdi” dedi.
Başkan Talat Ünlü sözlerini şöyle tamamladı:
“2024 Avrupa Şampiyonası bizden alınmadı, Avrupa Halter Federasyonu (EWF) ile yaptığımız toplantı sonucunda gerekli şartlar oluşmadığı için biz iade ettik. TDMK ile ortak iş birliği içerisindeyiz. Branşımıza sahip çıkmalıyız ve bu doping olayını artık gündemimizden çıkartmak arzusundayız. Bu noktada siz antrenörlerimize çok iş düşmekte. Hep birlikte branşımıza sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Dopingle mücadelemiz kararlılıkla ve sonuna kadar devam edecektir.”