Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), halter ve modern pentatlon branşlarının 2028 Los Angeles Olimpiyat Oyunları’nda yer alacağını duyururken boks ile ilgili kararı ise beklemeye aldı.

IOC’den yapılan açıklamada, komitenin Hindistan’ın Mumbai kentindeki 141. oturumunda, binicilik yerine getirilen engel parkurlu modern pentatlon ve halter branşlarının, 2028 Los Angeles Olimpiyat Oyunları’na dahil edildiği belirtildi.

Bu karar, IOC İcra Kurulu ve Olimpik Program Komisyonu’nun geçen haftaki görüşmelerinin bir parçası olarak Halterin dahil edilmesini tavsiye etmesinin ardından geldi. Bugünkü haber, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca sporcunun hayallerini ve hırslarını koruyor ve sporun tüm paydaşları için çok ihtiyaç duyulan kesinliği sağlıyor.

IWF Başkanı Mohammed Jalood göreve geldiğinden bu yana halter sporunun Olimpiyat programında kalması için belirlenen kriterler doğrultusunda yeni ve daha güçlü bir geleceğe doğru yol alması için diyalog ve eyleme öncelik verdi.

Oylamaya tepki gösteren Başkan Jalood şunları söyledi: “Bugün ilk düşüncem, bu haberin kendileri için hem büyük bir rahatlama hem de sevinç kaynağı olacağı küresel halter camiamız ve özellikle de sporcularımız içindir. Herkesin ortak çabaları sayesinde bugün buradayız ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyelerine birliğimizi, değişime olan bağlılığımızı ve bir spor olarak attığımız büyük adımları takdir ettikleri için teşekkür ediyoruz. Bugün halter için bir kutlama anıdır, ancak bu bir son olarak görülmemelidir. Stratejik önceliklerimiz doğrultusunda, sağlıklı, modern ve sporcu merkezli bir spor olarak halter için yeni bir geleceğe doğru ilerlemeliyiz ve ilerleyeceğiz.”

IWF Genel Sekreteri Antonio Urso kararı şöyle değerlendirdi:

“Bu, IWF ailesinin sporumuzda bir kültür değişikliğine yönelik çok sıkı bir çalışma ve kararlılığının sonucudur. 2028’de Olimpiyat programından çıkarılmamızın yarattığı ilk şok dalgası, Haziran 2022’den bu yana yenilenmiş bir ekiple yeni bir yön seçmemizi kesin olarak zorunlu kıldı. Birlik içinde, şeffaf ve kararlı bir şekilde çalışarak, daha fazla dikkat gerektiren iki alanda büyük bir gelişme kaydettik, iyi yönetişim ve dopingle mücadele politikası. IOC ile yürüttüğümüz yapıcı ve sürekli diyalog sayesinde bu değişim layıkıyla değerlendirildi ve sevgili sporumuz hak ettiği yere, Olimpiyat arenasına geri döndü.”

IWF Birinci Başkan Yardımcısı Ursula Papandrea ifadelerini şöyle değerlendirdi :

“Bu elbette halter ailesi için mümkün olan en iyi haber! Beş kıtada hayatlarını bu spora adayan sporcularımız, antrenörlerimiz ve yetkililerimiz tutkuları ve sıkı çalışmaları için bu takdiri hak ediyor. IWF yönetimi açısından bu aynı zamanda Federasyonumuzun Haziran 2022’deki son Yönetim Kurulu seçimlerinden bu yana geçirdiği muazzam dönüşüme de adil bir övgüdür. Dürüstlük, iyi yönetişim, koruma, şeffaflık, cinsiyet eşitliği, sporcu temsili veya insan hakları gibi kavramlar artık IWF dilinin ve uygulamalarının bir parçası. Bu, sporu küresel düzeyde yürütme ve yönetme şeklimizde temel bir değişikliktir. Ancak asla rehavete kapılmamalıyız: özelde Oyunların programında, genelde ise Olimpik Harekette katma değerimizi korumak ve güçlendirmek için bu yorulmak bilmez çaba devam etmelidir.”