Isparta’nın ev sahipliğinde 10-13 Temmuz tarihleri arasında Işıkkent Spor Salonunda düzenlenen Gençler Kulüpler Türkiye Halter Şampiyonası’nın açılış seranomisi gerçekleşti.

63 kulüp, 173 kadın, 186 erkek toplam 359 sporcunun katılımıyla düzenlenen şampiyonanın açılışına Isparta Valisi Aydın Baruş, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Halter Federasyonu Başkanı Talat Ünlü, İl Gençlik ve Spor Müdürü Mahmut Danayiyen, Federasyon Başkan Vekili Necati Kılıç, Genel Sekreter İsa Ayan katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Vali Aydın Baruş “Türkiye’nin dört bir tarafından 32 ilden, 63 spor kulübünden gelen 173 bayan 186 erkek sporcumuz olmak üzere 359 sporcumuzu hocalarıyla, antrenörleriyle, yöneticileriyle, hakemleriyle halter sporuna gönül vermiş insanları burada görmekten büyük bir mutluluk duyduğumuzu öncelikle ifade etmek istiyorum. Hepiniz güzel Isparta’mıza hoş geldiniz. Sporun gençler için ne kadar büyük anlam taşıdığını, ülkemizin geleceği açısından sağlıklı nesiller yetiştirmek bakımından ne kadar önemli bir değer içerdiğini hepimiz biliyoruz. Gençlerimizin gerek fiziken gerek ruhen sağlıklı yetişmesi için özellikle okullarımızda okul sporlarına büyük önem vermeye çalışıyoruz. Onun için tüm ailelerimizi çocuklarımızı spor yapmaya teşvik etmeye davet ediyorum.

Tüm müsabakalara katılan sporcularımızı da ayrıca tebrik ediyorum bu cesareti gösterdikleri için. Çünkü yarışmak, rekabet etmek, akranları arasında ön plana çıkmak gençlerimize büyük güven veriyor. Yaklaşık 20 gündür 2024 Paris olimpiyatlarına hazırlanan milli sporcumuz Muhammed Furkan Özbek’i ağırlamanın ve yine milli takım kampımıza ev sahipliği yapmanın da mutluluğunu yaşadık. Öncelikle ben Muhammed kardeşimize Paris Olimpiyatlarında üstün başarılar diliyorum. Türkiye adına arkasında olduğumuzu Isparta olarak onun başarılarıyla yüreğimizin attığını buradan belirtmek istiyorum. Yine uluslararası müsabakalara katılacak milli sporcularımıza da buradan bir kez daha başarı diliyorum. Bu şampiyonların Isparta’mızda gerçekleştirilmesine çok önemli katkı sağlayan Türkiye Halter Federasyonu Başkanımız sayın Talat Ünlü’ye ve ekibine teşekkür ediyorum. Fatmagül, Berra gibi bugün birincilik elde eden Ispartalı sporcularımız var, hepsini tebrik ediyorum. Kızlar hepinizle gurur duyuyoruz” dedi.

Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Talat Ünlü ise, Isparta’nın misafirperverliğine teşekkür ederek, organizasyona katılan tüm kulüp, sporcu ve antrenörlere başarılar diledi.

Konuşmaların ardından Vali Aydın Baruş, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Halter Federasyonu Başkanı Talat Ünlü, İl Gençlik ve Spor Müdürü Mahmut Danayiyen ve federasyon yetkilileri tarafından dereceye giren kadın sporculara madalyaları takdim edildi.