Federasyonumuz 2016 yılı faaliyetlerinden olan Gençler Kulüpler Türkiye Halter Şampiyonası Konya’ da 100. Yıl Spor Salonunda başladı. Şampiyonaya 58 kulüp 289 erkek ve 139 bayan olmak üzere toplam 438 sporcu katılıyor.
Müsabakaların Açılış seremonisine Konya Valisi Muammer Erol,  Konya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Ersöz, Federasyon Başkanımız  Tamer Taşpınar , As Başkanımız Mevlut Ataseven, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Halil Mutlu, Kemal Yazıcı, İlker Özkan, Alparslan Aras, Doğan Çağatay, Ahmet Tunç, Ümit Durak, Türkiye Spor Yazarları Derneği Konya Şubesi Başkanı Recep Çınar katıldılar.
Açılış konuşmasını yapan Konya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Ersöz de şampiyonanın 39 ilden, 58 kulüp ve 438 sporcuyla başladığını hatırlattı. Halterin çok önemli bir branş olduğuna dikkati çeken Ersöz, “Halter, federasyon başkanı Tamer Taşpınar’ın önderliğinde önümüzdeki Haziran ayında yapılacak Olimpiyatlarda da yine ülkemizin yüzünü güldürecektir.” ifadesini kullandı.
Açılış seremonisinde konuşan Halter Federasyonu Başkanımız Tamer Taşpınar, halterin bir dönem olimpiyatta 3 altın madalya alınacak kadar başarılı bir branş olduğunu anımsattı. Birçok spor branşında olduğu gibi bu ilerlemenin devam ettirilemediğini ifade eden Taşpınar, halteri yeni dönemde belli bir noktaya kadar getirebildiklerini dile getirdi. Taşpınar, daha önce 32 ilde halter sporu yapılırken, bunu 57’ye yükselttiklerini vurgulayarak, “Bir yıl içerisinde 30’dan fazla antrenöre görev verme fırsatı bulduk. Birçok branşta bırakın olimpiyat şampiyonları, dünya şampiyonu bile yokken,  bizde Olimpiyat ve Avrupa Şampiyonu çok var. Bunun örnekleri karşımızda Yönetim Kurul Üyemiz Halil Mutlu aramızda Dünya ve Olimpiyat şampiyonu 3 defa Olimpiyat Şampiyonu, 5 defa Dünya Şampiyonu, 10 defa Avrupa Şampiyonu olmuş, ” diye konuştu. Taşpınar En son Norveç’in Forde kentinde Büyükler Avrupa Halter Şampiyonası’nda Milli Takımımız şampiyonayı, 8 altın, 2 gümüş ve 2 bronz alarak İstiklal Marşımızı çaldırıp, Bayrağımızı göndere çektirdiler. Elde edilen bu başarı bizleri çok mutlu etti ve doğru  yolda olduğumuzu gösterdi dedi.
Açılış konuşmalarının ardından Halter Federasyon Başkanı Tamer Taşpınar, Konya Valisi Muammer Erol,  Konya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Ersöz, Türkiye Spor Yazarları Derneği Konya Şubesi Başkanı Recep Çınar ve Konya İl Temsilcisi vermiş oldukları katkılardan dolayı teşekkür plaketi taktim etti.