Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda erkekler 67 kiloda yarışan milli haltercimiz Muhammed Furkan Özbek, 2 altın 1 gümüş madalya kazandı. Genç sporcu bu derecesiyle Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na katılmayı garantiledi.

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nın 3. gününde ülkemizi temsil eden 67 kiloda yarışan Muhammed Furkan Özbek, koparmada 141 kilo ile altın, silkmede 176  kilo ile gümüş , toplamda ise 317 kilo ile Gençler Dünya Şampiyonu oldu. İstiklal Marşımızı coşkuyla okuttu.Madalyasını Özbekistan Türkiye Büyükelçisi Dr. Olgan Bekar takdim etti. Özbek, bu derecesiyle elde ettiği puanlarla Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkı kazandı. 20 yaşındaki genç sporcu son olarak Nisan ayında Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Avrupa Büyükler Halter Şampiyonası’nda, Avrupa rekoru kırarak şampiyon olmuştu. 2019 yılında Romanya’da gençler kategorisinde rekor kırarak Avrupa şampiyonu olan genç sporcu, 2018 yılında ise Arjantin’in başkenti Beunos Aires’te düzenlenen Gençlik Olimpiyat Oyunları’nda ülkemizin tek altın madalyasını kazanmıştı.

Aynı kiloda yarışan diğer sporcumuz Yusuf Fehmi Genç ise koparmada 133 kilo ile 4., silkmede 168 kilo ile bronz , toplamda ise 301 kiloluk derecesiyle bronz alarak Gençler Dünya üçüncüsü oldu.

Bayanlar 59 kiloda yarışan sporcumuz Cansel Özkan  ise koparmada 90 kilo ile gümüş , silkmede 104 kilo ile 6. , toplamda ise 194 kiloluk derecesiyle gümüş madalya kazandı ve Gençler Dünya ikincisi oldu.

Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nın 3. günün sonunda Millilerimizin toplam madalya sayısı 5 altın, 5 gümüş ,3 bronz olmak üzere toplam 13 madalyaya ulaştı.