Dünya halterinin efsane ismi Naim Süleymanoğlu için, ölümünün birinci yıl dönümünde kabri başında anma töreni düzenlendi.

Edirnekapı Mezarlığı’nda Türkiye Halter Federasyonu tarafından düzenlenen törene, federasyon başkanı Tamer Taşpınar, Süleymanoğlu’nun ailesi, sevenleri ve halter dünyasından birçok isim katıldı.

Anma töreninde açıklamalarda bulunan Tamer Taşpınar, Naim Süleymanoğlu’nun asrın sporcusu olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Çok büyük bir sporcuydu. Time dergisine kapak olmuş bir sporcu. Naim Süleymanoğlu, herkesin gönlüne taht kurdu. 50 yıllık ömrüne çok büyük işler sığdırdı. Halterin takım sporu olmamasına, ferdi bir spor olmasına rağmen, kitleleri peşinden sürükledi. Naim’in hayatı bir film olabilir. Bulgaristan’da Türklere zulmedilirken, Naim’in Türkiye’ye gelmesiyle bütün dünyaya bu zulüm duyuruldu. Orada yaşayan Türk kardeşlerimizin öz güvenleri arttı. Sporun dışında böyle bir yönü de vardı. Şampiyonalardan döndüğü zaman, binlerce insan onu karşılardı. Allah rahmet eylesin.”

Naim Süleymanoğlu’nun kardeşi Muharrem Süleymanoğlu, ağabeyinin isminin yaşatıldığını belirterek, “Ağabeyimizi kaybedeli 1 sene oldu. Ruhu şad olsun. Naim Süleymanoğlu adına 25’in üzerinde kültür merkezi ve spor salonu var. Ülke genelinde ve dünyada ismi yaşatılıyor.” ifadelerini kullandı.

Olimpiyat şampiyonu eski milli halterci Halil Mutlu ise Naim Süleymanoğlu’nu özlediklerini dile getirerek, “Sanki dün gibi. Bizim yolumuzu açan değerli bir ağabeyimizdi, büyüğümüzdü. Mekanı cennet olsun.” diye konuştu.

Naim Süleymanoğlu’nun annesi Hatice Süleymanoğlu da anma töreninde yer aldı. Oğlunun mezarı başında dua eden ve göz yaşı döken Hatice Süleymanoğlu, tören alanında kısa bir süre kalabildi.

Anma töreni, okunan Kur’an-ı Kerim ve dualarla sona erdi.

Kariyerinde, üst üste 3 olimpiyat, 7 dünya şampiyonluğu, Avrupa şampiyonalarında 7 altın madalya kazanıp, 46 dünya rekoruna imza atan “Cep Herkülü”, 18 Kasım 2017 tarihinde 50 yaşında karaciğer yetmezliği nedeniyle vefat etmişti.

Dünya halterinin efsane ismi Naim Süleymanoğlu için Ankara’dan İstanbul’a gelen milli takım kafilesindeki milli takım teknik direktörü Mustafa Doğan milli takım antrenörleri Erkan Kayır ve İncinur Kaynar ve sporcu arkadaşları dünya halter şampiyonasında kolu burkulan sporcumuz Sümeyye kentliyi ziyaret ettiler ve geçmiş olsun dileklerini ileterek, bir an evvel iyileşerek yeniden milli takıma dönmesi temennisinde bulundular.

 

DSC_0087 DSC_0113 DSC_0124 DSC_0223 DSC_0235 DSC_0293 DSC_0333 DSC_0409 DSC_0455 DSC_9911

 
DSC_0124
DSC_0019 DSC_0025 DSC_0050 DSC_0064 DSC_0078
 WhatsApp Image 2018-11-18 at 18.30.02