BAKAN KASAPOĞLU, SHANE LARKİN’E TÜRKİYE CUMHURİYETİ KİMLİK KARTINI VERDİ

 13.02.2020

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türk vatandaşlığına geçen Anadolu Efes’in yıldız oyuncusu Shane Larkin’e Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartını verdi. Bakan Kasapoğlu,”Sadece istatistiklerle değil gönüllerde de zirvede olmak herkese nasip olmaz, onun takımımıza kazandıracağı sinerjinin, heyecanın, ‘Dev Adamlarımızı’ olimpiyat sürecinde başarıya götüreceğine inanıyorum” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türk vatandaşlığına geçen basketbolcu Shane Larkin’i kabul etti. Bakanlık merkez binadaki kabule Spor Toto Teşkilat Başkanı Bünyamin Bozgeyik, Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, Anadolu Efes Genel Direktörü Alper Yılmaz ve takım kaptanı Doğuş Balbay katıldı.

Kabulde bir konuşma yapan Bakan Kasapoğlu, Larkin’in herkesin kabul ettiği bir isim olduğunu belirterek, “Avrupa Ligi’nde üst üste 4 kez en değerli oyuncu seçilmek her babayiğidin harcı değil. İzlenmesi salonda ya da ekranda ayrı keyif veren ender oyunculardan biri. Oyun zekası, çalışkanlığı bunun yanında azmi ve disiplinli karakteriyle rol model bir oyuncu” dedi.

Sporu; birleştiren, dönüştüren ve iyileştiren bir olgu olarak tanımlayan Bakan Kasapoğlu, “Larkin hem örnek kişiliği, hem sporcu performansıyla Anadolu Efes taraftarı başta olmak üzere herkesin teveccühünü kazandı. Anadolu Efes,  Avrupa’da bizleri temsil eden takımlarımızdan.  Larkin de o takımın dinamosu” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın basketbolu sevdirmeye, özendirmeye, teşvik etmeye, yeni basketbolcular, yeni “Dev Adamlar” yetiştirmeye yönelik önemli çalışmalarının olduğunu vurgulayan Bakan Kasapoğlu, şunları kaydetti:

“Bu anlamda Larkin’in basketbolu sevdiren bir kişi olması ayrıca önemli. Sadece istatistiklerle değil gönüllerde de zirvede olmak herkese nasip olmaz. Uzun zamandır Larkin’in milli takıma kazandırılmasına dair beklentiler söz konusuydu. Bununla ilgili süreç başlatıldı ve geçen hafta Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla vatandaşlığı tamamlanmış oldu. Bundan sonra milli formayı giymesine engel yok. Onun takımımıza kazandıracağı sinerjinin, heyecanın, ‘Dev Adamlarımızı’ olimpiyat sürecinde başarıya götüreceğine inanıyorum. Ay-yıldızlı formayı en güzel şekilde, layığıyla taşıyacağına inancımız tam.”

Larkin: “Burası ikinci evim”

Shane Larkin ise iki senedir Türkiye’de bulunduğunu hatırlatarak, “Burası gerçekten ikinci evim gibi çok benimsediğim bir yer oldu” dedi.

Kabulde tercümanlığı takım kaptanı Doğuş Balbay tarafından yapılan Larkin, kendisine A Milli Takım’da forma giyme fırsatı verildiği için teşekkür ederek, “Böyle bir fırsat yakaladığım için çok mutlu ve gururluyum. Umarım birlikte çok güzel başarılara imza atarız” diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, açıklamaların ardından Larkin’e Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartını verdi ve ay-yıldızlı rozet taktı. Larkin de kendi ve Bakan Kasapoğlu‘nun adlarının yazılı olduğu formaları takdim etti.

larkin02_13 larkin02_12 larkin02_11 larkin02_10 larkin02_9 larkin02_8 larkin02_3 larkin02_1 larkin02 sablonn_1