Figen Kaya silkmede bronz madalya kazandı.

Mersin Erdemli Spor Salonunda devam eden 17. Akdeniz Oyunlarında son olarak podyuma çıkan sporcumuz Figen Kaya 75 kg bayanlarda silkmede bronz madalya kazanırken ülkemize de halterdeki ilk bronz madalyamızı kazandırmış oldu.

Bayanlar 75 kg sporcumuz Figen Kaya, koparma müsabakalarında ilk hakkında 85 kg, ikinci hakkında 88 kg ve son hakkında 90 kg’ı başarıyla kaldırdı fakat madalyaya uzanamadı ve 4. lükte kaldı. Koparmada 1.liği 120 ve kilo avantajı ile İspanyol Lidia Valentin Perez elde ederken, ikinciliği 120 kg ve kilo dezavantajı ile Mısırlı sporcu Abeer Khail elde etti. 75 kg bayanların üçüncülüğünü ise 91 kg ile İtalya’ lı sporcu Carlotta Brunelli kazandı.

75 kg bayanlar silkme müsabakaları oldukça çekişmeli müsabakalara sahne oldu. Silkmede ilk hakkında 105 kg, ikinci hakkında 108 kg’ ı başarıyla kaldıran sporcumuz üçüncüğü garantiledi ve son hakkında 112 kg da başarılı olamadı. Figen Kaya ülkemize son madalyamızı kazandırırken ilk bronz madalyamızın da sahibi oldu. Silkmede 1.liği Akdeniz oyunları rekoru kırarak 145 kg ile İspanyol Lidia Valentin Perez elde ederken, ikinciliği 141 kg ile Mısırlı sporcu Abeer Khail elde etti.

Bronz madalya kazanan sporcumuz Figen Kaya’ nın madalyasın Halter Federasyon Başkanımız Tamer Taşpınar ve Spor Genel Müdürlüğümüz Spor Faaliyetleri Daire Başkanımız Hayrullah Ozan Çetiner birlikte verdiler.

Türkiye Halterde 14 madalya kazandı…

75 kg sporcumuz Figen Kaya’ nın kazandığı bronz madalya ile birlikte Türkiye 6 altın, 7 gümüş ve 1 bronz madalya kazanarak toplam madalya sayısını 14′ e çıkarttı. Son yarışmacımız Figen Kaya’ nında yarışmasının tamamlanmasının ardından Erdemli Spor salonunda yapılan 17. Akdeniz Oyunları Halter müsabakalarını ülkemiz 14 madalya ile tamamlamış oldu.