Bir Gümüş Madalya’ da Nezir Sağır’dan…

Mersin’de Erdemli Spor Salonunda düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları nda Halter müsabakalarının 4. gününde Erkekler 85 kg da Ülkemizi temsilen podyuma çıkan sporcumuz Nezir Sağır, silkmede ülkemize bir gümüş madalya kazandırdı.

Şampiyonayı Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcımız Metin Yılmaz ve Spor Genel Müdürümüz Mehmet Baykan’ da izlediler.

85 kg erkeklerde podyuma çıkan sporcumuz Nezir sağır, koparma müsabakalarında ilk hakkında 156 kg’ ı başarıyla kaldırdı. İkinci hakkında 158 kg ve son hakkında da yine 160 kg’ı deneyen sporcumuz Nezir Sağır bu kilolarda başarılı olamadı ve koparma müsabakalarını kilo dezavantajı ile 4. sırada yer aldı. Koparmada birinciliği 157 kg ile Mısır’ lı sporcu Tarek Abdelazım elde ederken, ikinciliği yine 157 kg ve kilo dezavantajı ile Fransız sporcu Giovanni Bardis elde etti. Üçüncülüğü ise 156 kg ve kilo avantajı ile Yunan sporcu Theodoros Iakovidis kazandı.

Koparmada madalya kazanamayan sporcumuz Nezir Sağır, silkmedeki ilk iki hakkında 190 kg’ ı başarıyla kaldırdı. İkinci hakkında 193 kg’ ı kaldıramayan sporcumuz son hakkında 193 kg’ ı başarıyla kaldıran sporcumuz Nezir Sağır, yarışmayı Mısır’ lı sporcunun ardından ikinci sırada tamamladı ve ülkemize bir gümüş madalya daha kazandırmış oldu. Silkmede Mısır’lı sporcu Tarek Abdelazım  203 kg ile birinciliği elde ederken aynı zamanda da sporcumuz Mehmet Yılmaz’a ait oyunlar rekorunu kırmış oldu. Silkme müsabakalarında üçüncülüğü 190 kg ile Yunan sporcu Theodoros Iakovidis kazandı

Koparma müsabakalarının madalyalarını Avrupa Halter Federasyonu genel sekreterimiz Doç. Dr. Hasan Akkuş ve Osman İmamoğlu Spor Genel Müdürlüğü Sportif Değerlendirme kurul üyesi verdiler.

Silkme müsabakalarının madalyalarını ise Türkiye Halter Federasyon Başkanımız Tamer Taşpınar, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu Halter Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Halil Mutlu ve Spor Genel Müdürlüğü Sağlık Dairesi Başkanı Sultan Seyhan verdiler.

Sümeyye Kentli 4. lükte kalabildi…

Bayanlar 69 kg’ da podyuma çıkan sporcumuz Sümeyye Kentli, şanssız bir yarışma çıkararak koparma ve silkmede 4. olabildi.

Koparmada ilk hakkında 88 kg, ikinci hakkında 92 kg ve son hakkında 94 kg’ı başarıyla kaldırdı. fakat 1 kg farkla bronz madalyayı kaçırdı ve 4. olabildi.

Silkmede de aynı şanssızlığı yaşayan sporcumuz silkmede ilk hakkında 116 kg ve ikinci hakkında 120 kg’ ı başarıyla kaldırdı. son hakkında ise 121 kg da başarılı olamayınca 1 kg farkla yine 4. lükte kalabildi.

69 kg bayanlarda koparma ve silkme müsabakalarında birinciliği Mısırlı sporcu Esmat Ahmed kazanırken, Ahmet Esmat silkmede 126 kg la Akdeniz Oyunları rekoru kırdı.