Madalya Umutlarımızdan Aylin’ le Üzüldük…

İngiltere’ nin Londra şehrinde dün başlayan 2012 Yaz Olimpiyat Oyunlarının 2. gününde podyuma çıkan madalya umutlarımızdan, 53 kg sporcumuz Aylin Daşdelen kendisinden beklenen performansı gösteremeyerek madalya alamadı.

Aylin, koparmadaki ilk iki hakkında 91 kg’ ı şanssız bir şekilde kaldıramadı. Koparmadaki son hakkında 91 kg’ ı kaldırmayı başaran sporcumuz Aylin Daşdelen, bu kaldırışı ile koparmayı 4. sırada tamamladı. Koparmada 99 kilo kaldıran Moldovalı Cristina Iovu ilk sıradaydı. İkinciliği 96 kg ile Tayvanlı Hsu Shu-Ching ve 3. lüğü ise 95 kg ile Kazak halterci Zulfiya Chinshanlo elde etti.

Silkmede ilk hakkında 124 kg’ ı deneyen sporcumuz bu ağırlığı kaldırmayı başaramadı. Madalya mücadelesi kızışınca sporcumuz madalya umuduyla ikinci hakkında 129 kg’ a geldi. Sporcumuz bu ağırlığı kaldırması durumunda 2. olma şansı bulunuyordu. Fakat sporcumuz bu ağırlığı kaldırmakta zorlanınca madalya umudumuzda kaybolmuş oldu. Belindeki sakatlığı nükseden sporcumuz Aylin Daşdelen son hakkına girmedi ve müsabakayı sıfır çekerek tamamlamış oldu. 

2012 Büyükler Avrupa 2. si sporcumuz Aylin Daşdelen, Olimpiyat oyunlarındaki madalya umudumuz olarak çıktığı yarışmada elinden geleni yapmasına rağmen madalyaya uzanamadı.

Kazak halterci Zulfiya Chinshanlo, ikinci hakkında 131 kilo kaldırmayı başardı ve silkmede dünya rekoru kırdı. Chinshanlo, toplamda da 226 kiloya ulaşarak Olimpiyat rekoru kırdı ve Londra’da ülkesine ikinci altını kazandırdı. Tayvanlı Hsu Shu-Ching 219 kiloyla ikinci olurken, aynı kiloyu kaldıran Moldovalı Cristina Iovu tartı dezavantajıyla üçüncü sırayı elde etti. Iovu böylece Olimpyat Oyunları tarihinde madalya kazanan ilk Moldovalı kadın sporcu olma onurunu elde etti.