Yaklaşık 10 gündür Antalya’da devam eden Dünya Büyükler Halter Şampiyonasında bayan milli takımımız Dünya üçüncüsü oldu. Erkek milli takımımız ise elde ettiğ puanlarla onyedinci sıradan dokuzuncu sıraya yükseldi.
81 ülkeden 657 sporcunun katıldığı ve olimpiyat kalifikasyonlarının belli olduğu şampiyona rekor bir katılımla sona erdi.
Kremlin otelde yapılan kapanış seremonisine Dünya Halter Federasyonu(IWF) Başkanı Tamas Ajan, Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş, katılımcı ülkelerin delegasyonları, sporcular ve birçok davetli katıldı.

Bu yıl oldukça yoğun bir dönem geçirdiklerini ve bir çok spor organizasyonlarına katıldıklarını da belirten Ajan, “Bunlardan en önemlisi Türkiye’deki şampiyonaydı ve en iyi şekilde de düzenlediniz. Bir çok rekor kırıldı. Birçok olimpiyat kotası verildi. Rekor katılımlı bir şampiyonaya imza attınız. Antalya halter tarihinde yerini aldı” diye konuştu.

Ajan, tüm antrenör, sporcu ve hakemlere şampiyonaya katkılarından dolayı teşekkür etti.

 

Dünya Halter Federasyonu’na organizasyon için Türkiye’yi seçtikleri için teşekkür eden Başkanımız dr. Hasan Akkuş, şampiyonaya katkıda bulunan herkesi kutladı.

Erkeklerde ise 2003 yılından bu yana yapılan dünya şampiyonalarında madalya alamazken bu şampiyonada Erol Bilgin ile madalya hasretimize son verdik. Kore’de yapılan Dünya Şampiyonasında onyedinci sırada yer alan erkek haltercilerimiz bu sene sekizinci olarak dokuz basamak birden yükseldi.

Şampiyonada Çin, hem bayanlar hem erkeklerde ilk sırayı alırken, bayanlarda Kazakistan ikinci, Türkiye üçüncü, Rusya dördüncü, Polonya beşinci, Tayland ise altıncı oldu. Erkeklerde de Rusya ikinci, Polonya üçüncü, Özbekistan dördüncü, İran beşinci, Güney Kore ise altıncı sırayı aldı.

Tören sonunda Dünya Halter Federasyonu Başkanı Tamas Ajan, Federasyon Başkanımız Dr. Hasan Akkuş’tan Uluslararası Halter Bayrağı’nı alarak 2011 Dünya Şampiyonası’nın düzenleneceği Fransa’nın halter federasyonu yetkilisine teslim etti.