Dünya Halter Şampiyonası’nda erkeklerde ilk altın, 69 kiloda Mete Binay’dan geldi. 2005 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde ikincilik basamağına çıkan Binay, beş yıl aradan sonra bu kez altın madalyayı boynuna taktı. Toplamda ise sporcumuz bronz madalya kazandı.

 

 

 

Milli sporcumuz Mete Binay, Çinli rakibi Hui Liao ile adeta taktik savaşı verdi. Sporcumuz ilk hakkında 156 kiloyu kaldırdı. Ardından 160 kiloda da başarılı olan Mete, aynı ağırlığı Liao’nun da kaldırmasına rağmen, tartı avantajıyla birinci sırada yer aldı. Son haklarda hem Binay, hem de Çinli sporcu dünya rekoruna girdiler.Her iki sporcuda Dünya rekoru olan 166 kiloyu kaldıramadı ve Türkiye erkeklerde ilk altın madalyasına ulaştı.

 

 

 

Milli haltercimiz Mete Binay, zayıf olduğu silkmede derece yapabilmek için sınırlarını zorladı. İlk hakkında 175 kiloda başarılı olmasına rağmen 181 ve 182’yi denemelerinde kaldıramayarak, silkmeyi 10.sırada tamamlarken, toplamdaki 335 kilo sporcumuza bronz getirdi.

Çinli sporcu, Hui Liao ise silkmede 198 kilo kaldırıp, yeni Dünya rekorunun da sahibi oldu.

 

 

 

AİLESİ DE İZLEDİ
Mete Binay’ı Tokat’tan gelen ailesi de yalnız bırakmadı. Binay’ı eşi Emine hanım, iki yaşındaki oğlu Arda, babası Abil ve Züleyha ile kayınpederi Fazli Çiftçi ile kayınvalidesi Güler Çiftçi de izledi.