Antalya’da  13-27 Eylül 2010 tarihlerinde yapılacak olan Halter Dünya Şampiyonası yapılan basın toplantısı ve IWF toplantıları ile start aldı. Dünya Halter Şampiyonası öncesi IWF dış ilişkiler sorumlusu Anico Nemeth Mora,Halter Federasyonu Genel Sekreterimiz Zeki Öztürk, Organizasyonlar Koordinatörümüz Mehmet Zeki Erkan, Milli takım antrenörlerimiz ve Milli takım sporcuları basın toplantısında bir araya geldi.

 

Genel Sekreterimiz Zeki Öztürk şampiyonada en iyi şekilde mücadele edeceklerini belirtirken, “Dünyaya gücümüzü bir kez daha gösterip, buradan Londra Olimpiyatı kotası alacağımızdan eminim” dedi. Organizasyonlar Koordinatörümüz Mehmet Zeki Erkan’da, düzenleyecekleri organizasyonla Dünya Şampiyonalarına yeni bir standart getireceklerini kaydetti.

 


Uluslar arası Halter Federasyonu Dış İlişkiler Sorumlusu Anico Nemeth Mora Türkiye’de organizasyon yapmaktan her zaman gurur duyduklarını dile getirirken, “Halter geçmişine baktığımız zaman Dünya halter tarihine katkısı olan en büyük ulusların başında Türkiye geliyor. Bu yüzden şampiyonayı burada düzenlemek bizi gururlandırıyor. IWF olarak şu ana kadar her şeyin mükemmel olması ve buraya gelen 88 ülkenin memnun kalması Türkiye’nin organizasyondaki başarısını bir kez daha gösterdi. Burada da en çok başarıyı ev sahipliğinden dolayı Türkiye’ye diliyorum” şeklinde konuştu.

 

Böyle önemli bir şampiyonaya ülkemizin güzide turizm merkezi Antalya’da ev sahipliği yapmak teknik heyeti ve sporcuları fazlasıyla heyecanlandırdığını söyleyen bayan milli takım sorumlumuz Talat Ünlü, “Dört gözle beklediğimiz şampiyona geldi çattı. Bu organizasyondan alnımızın akıyla çıkacağımıza inanıyorum. Milli takımımızda ise sporcularımız aylarca büyük bir özveriyle çalıştı. Bu zamana kadar gerek devletimizden gerekse sivil toplum kuruluşlarımızdan ne istediysek bir dediğimizi iki etmediler. Bu kadar yapılan fedakarlığın karşısında da bize düşen podyuma çıkıp ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek” dedi.

 
Talat Ünlü konuşmasına şöyle devam etti: “Bu şampiyonanın bir diğer önemi ise olimpiyat kotasının veriliyor olması. En az üç sporcumuzdan madalya bekliyoruz. Özellikle 48 kiloda kürsüde yerimizi ayırın” diye konuştu.
 
Erkek milli takım sorumlumuz Hasan Toker ise, “Bu şampiyonaya en iyi şekilde hazırlandık. Bizde en az iki sporcumuzdan madalya bekliyoruz. Burada elde edeceğimiz derecelerle Londra’ya gideceğimizden eminim. Bize destek veren herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu
.

Milli sporcumuz Sibel Özkan: “Bu şampiyonaya üçüncü kez katılıyorum. Kore’de katıldığım ikinci şampiyonada bir altın madalya kazandım. Hedefim üç altın madalya” dedi.

Milli sporcumuz Sibel Şimşek: “Tüm takım arkadaşlarımızla bu zamana kadar elimizden geleni yaptık. Artık hepimiz maç saatini bekliyoruz. Seyircilerimizden destek bekliyoruz”dedi.

Milli sporcumuz Nurcan Taylan: “Belarus’da yapılan Avrupa Şampiyonasında moral depoladım ve neler yapabileceğimizi gösterdim. Burada Çinli rakibimi geçip, kürsünün en üstünde yerimi alacağım”dedi.

Erkek Milli takım kaptanımız İzzet İnce: “Burada seyircilerimizin desteğiylede ilk altı içerisine girmek istiyoruz. Burada elde edeceğimiz sonuçlarla eminim ki Londra’ya takım halinde gideceğiz” dedi.