Singapur’da 14-26 Ağustos tarihleri arısında yapılacak olan 1. Gençlik Olimpiyatları’na katılacak olan milli takımımız bugün bu ülkeye hareket ediyor.

       Singapur’da ülkemizi temsil edecek olan milli takım kafilemizde Antrenör olarak Talat Ünlü, hakem olarak ta Uluslar arası hakemimiz Suat Gücüyener bulunuyor. Singapurda ülkemizi temsil edecek olan sporcularımız ise 53 kg da Damla Aydın, 58 kg da Neslihan Okumuş, 62 kg da Emre Büyükünlü ve +85 kg Melih Akın.

       Sporcularımızdan Damla Aydın, 16 Ağustos 2010 saat 14.30 da piste çıkarken, aynı gün saat 18.00 de de Emre Büyükünlü yarışacak. 17 Ağustos 2010 saat 18.00 de ise Neslihan Okumuş pistteki yerini alacak. 19 Ağustos 2010 Çarşamba günü ise saat 11.00 de Melih Akın Singapur’ da ülkemizi temsil eden sporcumuz olacak.

       Halter federasyon başkanımız Dr. Hasan Akkuş, Singapur’a giden milli takımımıza başarılar dilerken, ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceklerine inandığını söyledi.

       Ayrıca, OIC (Uluslar arası Olimpiyat Komitesi) tarafından ilk defa düzenlenen Gençlik Olimpiyatları’nda yarışacak olan sporcularla akşam yemeğinde bir araya gelen Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, “Madalyanız bol olsun” dedi.

       Yıldız ve gençler kategorisinde yarışların yapılacağı 1. Gençlik Olimpiyatları’nda mücadele erecek olan sporcuların gelecekte olimpiyatların rezerv takımını oluşturacağını belirten Akgül, “Türk sporunda son dönemlerde üst üste alınan başarılı sonuçlar bizleri gelecek açısından çok daha umutlandırıyor. Yine ülke olarak birçok dünya çapında spor organizasyonlarından yüzümüzün akıyla çıkarak dünyanın dikkatini çekmeye devam ediyoruz. Singapur’da başarılı olarak Türkiye’nin gururları olacaksınız” diye konuştu.
         Her ülkeden en fazla 70 sporcunun yarışacağı 1. Gençlik Olimpiyatları’nda Türkiye’nin 55 sporcu kontenjanıyla Singapur’a büyük bir çıkarma yapacağını ifade eden Yunus Akgül, “Singapur’a damga vurmaya gidiyoruz. Bizim önceliğimiz olimpiyatlarda başarılı olmaktır. Bunun için çok ciddi projeleri hayata geçiriyoruz. Olimpik Sporcu Yetiştirme Projesi ile gelecekte olimpiyat şampiyonlarını bu ülkeye kazandıracağız. Bu projeyle ilk hedefimiz Londra Olimpiyatları’dır. 2016 yılında Rio’da yapılacak olimpiyatlarda ise Türk sporu zirve yapacak.Buna olan inancım tam” şeklinde konuştu.

       “Singapur’da başarılı sonuçların yanı sıra Türk kültürünün birer elçileri olacaklasınız” diyerek sporculara hitap eden Akgül, böylesine anlamlı ve büyük bir organizasyonda yeni dostlukların temellerinin atılacağını da sözlerine ekledi. Basının büyük ilgi gösterdiği akşam yemeğinde Yunus Akgül, sporcularla tek tek ilgilenerek kendilerinden başarı beklediğini ifade etti.