Bulgaristan’da devam eden Dünya Gençler Halter Şampiyonasında podyuma çıkan dört sporcumuz madalya alamadı.

Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’da devam eden Dünya Gençler Halter Şampiyonasının beşinci gününde podyuma çıkan dört sporcumuzdan madalya gelmedi.

Gençler Dünya Şampiyonasında sporcularımızdan toplam yedi gümüş madalya geldi.

85 kilo erkekler B grubunda podyuma çıkan Mehmet Yılmaz, silkme kategorisinde sırasıyla 135, 140 ve 142 kiloları kaldırdı. Mehmet Yılmaz bu kategoriyi ikinci sırada tamamladı.
 

 

 

Ardından aynı sıkletteki B grubunda yarışan diğer temsilcimiz Uğur Şahin ilk hakkında 130 kiloyu kaldırdı. İkinci ve üçüncü hakkında 137 kiloyu deneyen Uğur, başarılı olamayınca bu kategoriyi beşinci sırada tamamladı.

 

Silkme kategorisi için podyuma gelen sporcularımız Uğur ve Mehmet ilk iki haklarında sırasıyla 160 ve 165 kiloları kaldırdılar. Üçüncü haklarında 170 kiloyu deneyen sporcularımız başarılı olamadı. Bu kaldırışlarının ardından bu kategoriyi Uğur dördüncü, Mehmet üçüncü sırada tamamladı.

 

B kategorisi toplamda 307 kiloya ulaşan Mehmet Yılmaz üçüncü olurken, diğer sporcumuz Uğur Şahin 295 kiloyla şampiyonayı beşinci sırada tamamladı.

 

Öğleden sonra bayanlar 69 kilo A grubunda podyuma çıkan Figen Kaya ve Hatice Yılmaz, kendilerine üst sıralarda yer edindi.

 

Koparma kategorisi için podyuma gelen ilk sporcumuz Hatice Yılmaz ilk hakkında 85 kiloyu kaldırdı. İkinci hakkında 88 kiloyu deneyen ve kaldıramayan Hatice, üçüncü hakkında bu kiloyu kaldırarak altıncı oldu.

 

Diğer sporcumuz Figen Kaya ise ilk iki hakkında 87 kiloyu kaldıramadı. Üçüncü hakkında tekrardan aynı kiloyu deneyip başarılı olan Figen sekizinci oldu.
 

 

Silkme kategorisi için podyuma gelen Hatice Yılmaz sırasıyla 108, 113 ve 118 kiloları sırasıyla kaldırarak üçte üç yaptı. Hatice bu kategoriyi dördüncü sırada tamamladı.

Ardından podyuma gelen sporcumuz Figen Kaya, ilk iki hakkında 113 ve 117 kiloları kaldırdı. Son hakkında 122 kiloyu kaldırmak isteyen Figen başarılı olamayınca beşinci oldu.

Toplamda 206 kiloya ulaşan Hatice Yılmaz beşinci olurken, 204 kiloya ulaşan diğer sporcumuz Figen Kaya şampiyonayı altıncı sırada tamamladı.

Bu sıklette genel toplamda Çinli sporcu Yue Kang 251 kilo ile birinci, 247 kilo ile Kolombiyalı sporcu Yessesina Solis ikinci ve Rus sporcu Maria Zubova 232 kilo ile üçüncü oldu.

Şampiyonada milli takımımız Şaziye Okur ile 3 gümüş, Hurşit Atak ile 3 gümüş ve İsmet Algül ile 1 gümüş madalya olmak üzere toplamda 7 gümüş madalya elde etmiş oldu.

Şampiyonadaki takım sıralamamız ağır sıklet müsabakalarının tamamlanmasından sonra belli olacak. Millilerimiz yarın gece Türkiye’ye dönecek.