Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda erkekler  69 kiloda Ahmet Turan Okyay koparmada altın madalya kazandı.  Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te organize edilen şampiyonanın üçüncü gününde podyuma çıkan sporcumuz koparmada ilk hakkında 135 kiloyu kaldırdı . İkinci hakkında 138 kiloyu omuzlayan Ahmet Turan Okyay, son hakkında ise 139 kiloluk derece elde ederek altın madalyanın sahibi oldu.

Sporcumuz silkme müsabakalarında güçlü rakipleri ile yarıştı. İlk hakkında 165 kiloda başarısız olan Okyay, ikinci hakkında kilo arttırdı. 166 kiloluk ikinci hakkında başarılı olan genç sporcu üçüncü hakkında ise 166 kiloda başarısız olarak silkme müsabakasını  6. Sırada tamamladı. Ahmet Turan Okyay toplamda elde ettiği 305 kiloluk derece elde etti. Sporcumuz yarışma tartı dezavantajı sonrasında hem gümüş hemde bronz madalyayı Japon rakiplerine kaptırdı.

Genç sporcuyu kazandığı madalyadan sonra tebrik eden Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar, “Genç sporcumuz Ahmet Turan Okyay’ın koparmada kazandığı altın madalya bizleri sevindirmiştir. Silkme müsabakalarında şanssız bir şekilde pres yaptığı gerekçesi ile kaldırışı geçersiz sayıldı. Kendisini ve emeği geçen herkesi kutluyorum” diye konuştu.

IMG-20160627-WA0014 IMG-20160627-WA0012