4-5 Mayıs 2018 tarihinde Moskova’da IWF ve Rusya Halter Federasyonu’nun birlikte düzenlediği UluslarasıAntidoping Semineri’ne Federasyon Başkanımız Tamer Taşpınar ile Uzm.Dr.Melda Pelin Yargıç birlikle katıldı.

IWF Genel Sekreteri Attila Adamfi, yaptığı açılış konuşmasında dopingle mücadelede rol oynayan çok sayıda paydaşın (uluslararası federasyon, ulusal ve uluslararası dopingle mücadele ajansları, ulusal federasyonlardan yönetici ve doktorlar) biraraya geldiği bu toplantıların diğer branşlara da örnek olması gerektiğini söyledi.

Rusya halter federasyonu, dopingle mücadele kapsamında ülkelerinde yeni yasal düzenlemeler yapıldığını, antidoping ve disiplin komitelerinin yeniden düzenlendiğini ve Spor Bakanlığı ile bu konuda çalışmalar yürütüldüğünü anlattı. Rusya’da halter branşında 2016 yılında 113 örnek alınmışken, 2017 yılında bu sayının 248’e çıktığını ve 2018 yılında sadece Nisan ayına kadar toplam 109 örnek alındığını söyledi.

WADA temsilcisi GabrielZangenfeind, doping kural ihlali yapmanın tek bir sebebi olmadığını, kompleks bir davranış olduğunu tespit etti. Önlemek için de tek bir formülün işe yaramayacağını, çok yönlü yaklaşımların faydalı olabileceğini belirtti. Sporcularla yaptıkları görüşmelerde sporcuların, kontrole maruz kaldıkları kadar eğitime maruz kalmadıklarından şikayet ettiklerini aktardı. Dopingle mücadelede hızlı, kestirme çözümler beklemenin gerçekçi olmadığını vurgulayarak, uzun erimli hedeflerle sürekli çalışma gerektiğini belirtti.

WADA’nın eğitim materyalleri arasında yer alan ADeL (Anti Doping E Learning) kaynağının çok sayıda dile tercüme edildiğini, ve bu kaynağın sporcular, antrenörler, doktorlar ve aileler için ayrı modülleri olduğunu söyledi. ADeL hala gelişim aşamasında bir program olduğu için kullanımla ilgili her türlü geribildirimi dikkate alacaklarını belirtip, sporcu ve antrenörlerin geribildirimlerinin kendilerine aktarılmasını istedi.

Kanada AntiDoping Ajansı (CCES) temsilcisi BillyGannon, CCES ile IWF’in bir protokol yaptığını ve bu protokol uyarınca IWF’in müsabaka dışı kontrollerini artık CCES’in yürüteceğini aktardı. Konuşmasında Kanada’nın uyguladığı bir kuralı aktardı: Kanada’lı sporcular uluslararası müsabakalara katılmadan 6 ay önce en az bir antidoping eğitimi almak ve en az bir kontrole girmek zorunda tutuluyormuş.

IWF’ten Dr. PatrickSchamaschIWF’in Anti doping programını açıkladı ve bu programda eğitimlerin rolünün kritik olduğunu vurguladı. Bu eğitimlerin bilgi verici ve interaktif şekilde planlanması gerektiğini iletti.  Askıda olan ülkelerin düzenlemekle yükümlü olduğu antidoping eğitimleriyle ilgili de hatırlatma yaptı ve bu eğitimlerin 4 ayda bir düzenlenmesi gerektiğini, eğitim gerçekleşmeden önce eğitim materyalinin İngilizce tercümesinin IWF’e gönderilmesi gerektiğini, IWF tarafından onaylandıktan sonra eğitimin düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Bu kapsamda şimdiye kadar düzenlenmiş eğitimlerin listesini gösterdi, Gaziantep’te gerçekleştirdiğimiz eğitim listede vardı.

IWF etkinliklerine katılacak sporcuların yerbildirimi yapma zorunluluklarıyla ilgili hukuk sorumluları bilgilendirme yaptı. Bir IWF etkinliğinde yarışacak sporcu etkinlikten 2 ay öncesinden itibaren “Uluslarası Sporcu” sayılıyor, bu sporcuları IWF’e bildirmek ulusal federasyonların sorumluluğunda. (IWF web sitesinde yer alan “notificationletter” kullanılarak bu bildirim yapılıyor.) Bu sporcular etkinliğin 2 ay öncesinden başlayıp, etkinlik sonuna kadar yerbildirimi yapmakla yükümlü oluyor. Eğer bu müsabaka dünya şampiyonası ise bu süre 3 ay oluyor. (Bu kurallar her yaş kategorisinde geçerli.) Yerbildirimi ile ilgili yaşanacak her sorunda adams@iwfnet.net adresine mail atarak ulaşmak mümkün.

Cezalı sporcuların ceza süresince de yerbildirimi yapmaya devam etmesi gerekiyor ve bu süre içinde de test yapılabilir.

IWF’in yukarıda sıralanan yerbildirimi kurallarına herhangi bir federasyonun sporcuları tarafından tekrarlayan ihmal saptanırsa federasyona ceza vermek de mümkün olacak, bu nedenle federasyonların sporcuların bu yükümlülüğünü yerine getirip getirmediğini takip etmesi gerekiyor.

Reçeteli ilaç kullanması gereken sporcular: Sporcu ulusal sporcu ise başvurusunu TDMK’ya, uluslarası sporcu ise IWF’e yapacak. Kararsız kalınan durumlarda tue@iwfnet.net adresine danışılabilir. Başvuru acil durumlar dışında ilaç kullanılmadan önce yapılmalı. Eğer “sadece müsabaka içinde yasaklı” bir madde için başvuru yapılacaksa, başvuru müsabakadan 30 gün önce yapılmalıdır.

Eğer ulusal bir sporcunun TDMK’dan onaylı ilaç kullanma belgesi var ise ama ilk kez uluslararası bir müsabakaya katılacak ise, yarıştan 30 gün önce ilgili tüm belgelerini IWF’e göndererek IWF’ten de onay alması gerekmektedir. IWF’e tüm başvurular belgelerin İngilizce tercümesi ile yapılmalıdır.

2018 itibariyle kontrol havuzunda bulunan sporcuların, sporcu destek personeli de yılda bir kez olmak üzere IWF’e bildirilecektir ve yıl içinde gerçekleşen değişiklikler gecikmeden iletilecektir.

Toplantıda ayrıca Rusya’nın halter takımının antrenman yaptığı tesisler ve kullandıkları teknolojiler tanıtıldı. Bizim TOHM benzeri merkezlerin içinde ayrıca zengin rejenerasyon ve rehabilitasyon imkanları sağlayan bir sağlık merkezi kurulmuş. Buna ek olarak sporcuların kas gücünü, biyomekanik hareket analizini, denge ve koordinasyon ölçümlerini yapmaya yarayacak çok sayıda ekipman bu tesiste mevcut.  Konaklama, antrenman, rejenerasyon, rehabilitasyon ve performans ölçümlerinin tamamını tek tesiste birleştirmişler.

Ayrıca antrenör ve sporcuların kullanımına sunulan bir “online antrenman günlüğü” mobil uygulaması tanıtıldı. WL Log (weight-liftinglog) isimli bu uygulama, antrenman yükünün, çeşidinin takibini kolaylaştırırken antrenör ve sporcuya çok sayıda grafik ve analizi kolayca sunuyor. Rusça ve İngilizce sürümleri mevcut olan uygulamanın aylık 1 dolar maliyetle herkesin kullanımına açık olduğu belirtildi.

IMG-20180507-WA0005 IMG-20180507-WA0004 IMG-20180507-WA0003 IMG-20180507-WA0002 IMG-20180507-WA0001