Türkiye Halter Federasyonu Milli takım sporcuları 2022 yılına adeta damgasını vurdu. Milli sporcular katıldıkları Uluslar arası organizasyonda 104 altın, 100 gümüş ve 54 bronz olmak üzere toplam 258 madalya kazanma başarısı gösterdi.

Yıl içerisinde düzenlenen Büyükler Avrupa Şampiyonası’nda elde edilen dereceler sonrasında sporcularımız 6 altın, 11 gümüş ve 7 bronz olmak üzere toplamda 23 madalya kazandı. 37 ülke arasında 690 puan toplayan Bayan Milli takımımız Avrupa Şampiyonluğuna takım olarak imza attı. Yılın son organizasyonunda Colombiya’da düzenlenen Dünya Şampiyonasında sporcumuz Yusuf Fehmi Genç bir altın madalya kazanma başarısı gösterdi.

Ayrıca gençlerde ve yıldızlarda Milli sporcularımız Dünya ve Avrupa şampiyonalarında kürsüye adeta ambargo koydular. Son olarak ülkemizde başarıyla organize edilen Naim Süleymanoğlu Turnuvası ile İslam Oyunlarında önemli bir başarı elde edildi.

Talat Ünlü, bu sezon kazandıkları madalyaları tek tek saymayacağını kaydederek, “2022 yılında toplam 258 madalya kazandık, bunun 104’ü altın, 100’ü gümüş ve 54’ü de bronz. Şunun altını çizmek lazım federasyonumuzun kazandığı bu 258 madalyanın tamamı Avrupa ve dünya şampiyonalarında yıldızlar, gençler ve büyükler kategorisinde alınmış madalyalardır, bu küçümsenecek bir rakam değil. Çünkü bizim zaman olarak her turnuvaya gitme imkanımız da yok. Biz sadece dünya ve Avrupa şampiyonalarıyla olimpiyatlara kota almaya odaklandığımız için küçük turnuvalara katılmıyoruz.” ifadelerini kullandı.

2024 AVRUPA HALTER ŞAMPİYONASI ANTALYA’DA

Olimpiyat kotası için halterin sıkletlerinde bir azalma olduğunu dile getiren Ünlü, “Halter adına olimpiyatlarda 60’ı kadın 120 sporcu yarışacak ve her sıklette aynı ülkeden sadece bir sporcu yarışacak. Bizim kota hedefimiz maksimum 3 kadın 3 erkekle almak ama öyle tahmin ediyorum 2 kadın-2 erkek sporcu kotamız olur. Kota almak çok önemli ama akabinde en iyi şekilde değerlendirip olimpiyatta kürsüye çıkabilmek önemli. Bunun için gerekli her türlü adımı atıyoruz.” diye konuştu.

Olimpiyata kota verecek son müsabaka olan Avrupa Şampiyonasını Antalya’da 2024 şubat ayında düzenleyeceklerini belirten Başkan Talat Ünlü, şunları kaydetti:

“2024 Paris Olimpiyatları için son kota müsabakası olan ‘2024 Avrupa Halter Şampiyonası’nı Antalya’da düzenleyeceğiz. Gerekli görüşmeleri yaptık Avrupa Federasyon Başkanı da bizi kırmadı ve bu şampiyonayı bize verdi. Şunu da belirtmek istiyorum, olimpiyat oyunlarının olduğu sene dünya şampiyonası yapılmaz ama ilk defa 2024’te olimpiyat oyunlarından sonra bir dünya şampiyonası yapmayı planlıyorlar. Bunu da bana Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) Başkanı Sayın Mohammed Hasan Jalood Alshammarı, ‘Eğer böyle bir şey yaparsak bütün ülke federasyonlarıyla görüşüyorum, en büyük arzumuz Türkiye’de yapmak, biz de gerekli desteği veririz’ dedi. 2024’e kota veren bir kıta müsabakasını Antalya’da yapmak bizim için son derece önemli. İnşallah ülkemize yakışır bir şekilde çok güzel bir müsabaka yapacağız. Bize destek olan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, bakanımıza, Bakan Yardımcımıza ve genel müdürümüze teşekkür ediyoruz.”

 DÜNYA ŞAMPİYONASI KOLOMBİYA

1 Altın madalya

İSLAM OYUNLARI-KONYA

11 altın, 11 gümüş, 6 bronz toplam 28 madalya

8 oyunlar rekoru

DÜNYA GENÇLER ŞAMPİYONASI-YUNANİSTAN

7 altın, 5 gümüş, 7 bronz toplam 19 madalya

Erkekler takım şampiyonu,kadınlar takım ikincisi

YILDIZLAR DÜNYA ŞAMPİYONASI-MEKSİKA

5 altın, 11 gümüş, 7 bronz toplam 23 madalya

AVRUPA BÜYÜKLER ŞAMPİYONASI-TİRAN

6 altın, 10 gümüş, 7 bronz toplam 23 madalya

Bayanlarda Avrupa takım şampiyonluğu

GENÇLER U-23 AVRUPA ŞAMPİYONASI-TİRAN

19 altın 20 gümüş, 7 bronz toplam 46 madalya

AKDENİZ OYUNLARI

2 altın 2 gümüş 4 bronz madalya Toplam 8 madalya

YILDIZLAR VE U-15 AVRUPA ŞAMPİYONASI-POLONYA

32 altın , 24 gümüş, 14 bronz madalya

NAİM SÜLEYMANOĞLU TURNUVASI-PURSAKLAR

21 altın,17 gümüş, 2 bronz toplam 40 madalya

Türkiye erkek ve bayanlarda takım şampiyonu