Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Tamer TaşpınarAnadolu Ajansı (AA) tarafından düzenlenen “Yılın Fotoğrafları” oylamasına katıldı.

Başkan Taşpınar, AA foto muhabirleri ve muhabirlerinin Türkiye ve dünya gündemini etkileyen fotoğrafları arasından seçilerek oylamaya sunulan fotoğrafları inceleyerek, “Yaşam” kategorisinde Muhammed Said’in “Pemfigus Hastası Meryem” isimli Suriye‘nin İdlib kentinde ağır bir deri hastalığı olan “pemfigus”a yakalanan 11 yaşındaki Meryem Es-Sah’ın tedavisi için yardım beklediğini konu alan fotoğrafını oyladı.

Bu fotoğrafı seçmesine ilişkin Taşpınar, “Meryem’in ülkesinde tedavi olacak imkanları yok. Orada Meryem gibi birçok çocuk var, orada bir katliam yapılıyor. Dünya onlara sahip çıkmıyor, Türkiye’de 3,5 milyon mülteci var Türkiye onlara sahip çıkıyor. Onlar ülkelerini niçin terk ediyorlar, katliamlardan dolayı, yeraltı zenginliklerinden dolayı ülkelerini işgale gelenlerden dolayı. Dünyanın gözü önünde göz göre göre orada katliamlar yapıyorlar. Bir nesli yok ediyorlar. O bakımdan Suriye’de bir hastanın çaresizlikten neler çekebileceğini duyurabilme adına Meryem’in fotoğrafını seçtim.” diye konuştu.

Haber” kategorisinde de Taşpınar, Muhammed Enes Yıldırım’ın “Ayasofya’da 86 yıl sonra ibadet” adlı fotoğrafını seçti. Bu fotoğrafa ilişkin Taşpınar, “Tarihe damga vuracak bir olay, 86 yıl sonra Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi cami olarak hizmete açılıyor. Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’un fethinden sonra burayı cami yaptığında burayı kimsenin kapatmamasına dair emri vardı. Çağ açıp çağ kapatan ve tüm dinlere, ırklara eşit davranan, hiç bir baskı yapmadığı gibi onları koruması altına alan alim bir padişahtı, işte öyle bir insanın isteği vardı. Tarihe düşen bir olaydır, o bakımdan seçtim.” değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Taşpınar, “Spor” kategorisinde de Elif Öztürk’ün “Stadlarda koronavirüs önlemleri” isimli fotoğrafına oy verdi.

Bu fotoğrafa ilişkin de Taşpınar, “Bu sene koronavirüs (Kovid-19) dünyayı etkisi altına aldı. Maalesef Çin’de ortaya çıkan bütün dünyaya yayılan bir olay, çok büyük muammalar var. Hastalık çeşitli ülkelerde çeşitli şekillerde seyrediyor. Çin’de titreyerek yer düşerek ölenler vardı ama dünyanın hiçbir yerinde böyle ölümlere rastlanmadı. Dünyada kendilerinden başka insanları eşya gibi gören sömürü düzeni yıllar önce kovidle ilgili sözleşmeler imzalamışlar, laboratuvar çalışmaları yapmışlar. Birisi söylese inanmazdık tüm dünyada 9 milyar insanı evlerine hapsettiler. Herkes evinde hapis oldu. Bu korkunç bir şeydi savaşmadan ülke ekonomilerini çökerttiler.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Tamer Taşpınar, Türkiye ve dünya gündemini bu önemli fotoğraflarla yansıtan AA foto muhabirleri ve muhabirlerine de teşekkür etti.

Milli halterci Şaziye Erdoğan, AA foto muhabirleri ve muhabirlerinin Türkiye ve dünya gündemini etkileyen fotoğrafları arasından seçilerek oylamaya sunulan fotoğrafları inceledi.

Milli sporcu, “Yaşam” kategorisinde Behçet Alkan’ın “Koronavirüs döneminde açık hava sineması” isimli fotoğrafına oy kullandı.

Bu fotoğrafı tercih etmesiyle ilgili Şaziye Erdoğan, “Bu fotoğraf, koronavirüs kısıtlamalarıyla beraber evde sıkılan ve sosyal yaşantıları azalan vatandaşlarımız için bir nefes alma fırsatını anlatıyor. Aynı zamanda ben de Nevşehir’de yaşadığım için bu etkinliğe katılma fırsatım oldu, bundan dolayı oyumu bu güzel kareden yana kullanıyorum.” diye konuştu.

Şaziye Erdoğan, “Spor” kategorisinde ise Okan Coşkun’un “Futbol özlemi” isimli, Malatya’da Fatma Mutlu ile Orhan Mutlu çiftinin yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında stada gidememenin üzüntüsünü yaşamalarını konu alan fotoğraf karesini tercih etti.

Dünya şampiyonu milli halterci, bu fotoğrafa ilişkin, “Ben bu fotoğrafı sadece futbol özlemi değil aynı zamanda spora, seyirciye, rakiplerimize, statlara, salonlara olan özlemi de kapsayan bir kare olarak yorumluyorum. Yakın zamanda koronavirüs atlatmış bir sporcu olarak bu fotoğraf, halter yarışmalarına olan isteğimi, azmimi ve özlemimi canlandırdı. Bu fotoğrafta duygulandığımı söylemek istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Şaziye Erdoğan, “Haber” kategorisinde ise Muhammed Enes Yıldırım’ın “Ayasofya’da 86 yıl sonra ibadet” adlı fotoğrafını seçti. Bu fotoğrafı oylamasına ilişkin de milli sporcu, “Neredeyse bir asırdır müze olarak kullanılan yapının camiye dönüştürülme kararı biz Müslümanlar ve ülkemiz açısından tarihe geçen bir andı. Gurur ve mutluluk duyarak bu anlamlı fotoğrafı seçiyorum.” ifadelerini kullandı.