Halterin Demir Kardeşleri

Son yıllarda iyi bir ivme yakalayan bayan halteri zirveye doğru hızlı yükselişini sürdürüyor. Genç ve yetenekli sporculardan olan Hacer ve Hatice Demirel kardeşlerin başarı öyküsü şimdiden dillerde dolaşmaya başladı.

Anadolu’da kız çocuklarının spor yapmasına fazla iyimser bakılmaz. Konya’nın Alanözü Kasabasında gözlerini dünyaya açan Hacer-Hatice Demirel kardeşler şimdilerde çok önemli başarılara imza atıyor. Köylerinde okul olmadığı için Konya’da yatılı eğitime başlayan kardeşleri öğretmenleri Serap Ünlü keşfetmiş. Çok sevdikleri haltere ilk zamanlarda aileleri bile sıcak bakmamış. Kısa zamanda elde edilen dereceler, azim ve çalışmanın Demirel kardeşlerin doğru yolda olduğunu göstermiş. Takım arkadaşları ve antrenörlerle uyum sonrasında kazanılan başarılar onları Milli takım kadrosuna kadar taşımış. İşte Hacer-Hatice Demirel kardeşlerin sorularımıza verdiği cevaplar:

Haltere başlama yılınız ve nasıl başladınız?

Köyümüzde okuma imkanı olmadığı için Konya Meram Sare Özkaşıkcı Yibo’da öğrenimimizi sürdürürken, beden eğitimi öğretmenimiz Serap Ünlü’nün 2005 yılında başlattığı ve kaldığımız yurt binası altındaki küçük antrenman salonunda diğer arkadaşlarımızın antrenmanlarını izlerken onları çok merak ediyorduk. 2006 yılında beden eğitimi dersinde Serap hocamız beni (Hatice Demirel) haltere seçti ve çalışmalara başladım. Kardeşimin (Hacer Demirel) haltere gitmesine özendim ve başladım. Aslında halteri bilmiyorduk. Serap hocamız halk oyunu da çalıştırıyordu. Aynı zamanda halk oyunu ve halter birlikte yapıyorduk. Hem eğlenceli oluyordu ve her geçen gün halter sporuna alışıp sevmeye başladık.

Neden başka branş değil de halter?

Ailemiz köyde yaşıyor, dolayısı ile bizde spordan fazlasıyla uzaktık. Ancak okulumuzda beden eğitimi öğretmeni Serap Ünlü ve eşinin Halter Milli talkımlarında antrenörlük yapması ve hocamızın ‘Haltere gelin’ önerisi bize cazip geldi galiba. O gün bu gündür sporumuzu yapıyoruz. Zaman la sevdik alıştık ve severek yapıyoruz.

Halterde elde ettiğiniz dereceler ve milli takıma uzanan yol nasıl oldu?

Haltere başladıktan sonra her gün düzenli bir şekilde antrenmanlarımıza devam ettik. Zaten okulumuzda antrenmanlar hocalarımızın hazırladıkları programlar dahilinde ve yine onların gözetiminde aralıksız devam etmiştir. Yurt binasındaki halter çalışma yerimiz küçük olmasına rağmen antrenmanlarımız diğer arkadaşlarımız ile birlikte son derece başarılı şekilde devam ediyor ve yıldızlar milli takımlarına seçilen Ayşegül Çoban ve Assiya İpek’in de başarılı sonuçlar almaları bizleri daha çok çalışmaya ve milli takıma girebilmek için gayret etmemize yardımcı olmuştur. İlk önce ben (Hatice Demirel) milli takım ile Yıldızlar Dünya Şampiyonasına katıldım. İlk defa katıldığım yarışmada çok başarılı olamadım ama bu beni daha çok çalışmaya ve başarılı olmaya yöneltti. Daha sonra da birçok defa milli takım ile yarışmalara katıldım ve başarılı olarak dereceler elde ettim. Ben(Hacer Demirel) ilk defa Gençler Avrupa Şampiyonası için kampa davet edildim ve yarışmaya da katıldım. İlk yarışmamdan sonra hırs yaptım daha çok çalıştım. Aslında hocalarımızın gösterdiği hedef doğrultusunda biraz daha gayret etmiş olsaydım çok daha başarılı olacağımı gördüm. Şimdi hedefim daha iyi çalışarak Hatice ile birlikte büyükler kategorisinde madalya almak. Rio Olimpiyat hazırlık kadrosunda yer almak ve Allah nasip ederse olimpiyatlara katılmak.

Bu sporu yaparken nasıl zorluklar ile karşılaşıyorsunuz?

Her işin birtakım zorlukları olduğu gibi spor yaparken de zorluklar var. En önemli zorluklarından bir tanesi aile özlemi hem yurt kalmak hem de kamplarda çok zaman geçirdiğimiz için ailemizden ayrı kalmak. Çevrenizdeki insanların kızların halter yapmasına olan yaklaşımları zorlukların başında geliyor. Spor yaparken okul ile birlikte yürütmek oldukça zor. Zaman zaman antrenmanların yoğun olduğu dönemlerde karşılaştığımız yorgunluk çok ciddi olmasa da ara sıra olan sakatlıklar işimizin zorlukları arasında.

Ailenizin haltere bakışı?

Annem ve babam spor yapmamıza karşı çıkmadılar zaten halter nasıl bir spor çok bilgileri de yoktu. Ama her ikimizde asla zorluk çıkarmadılar ve destek oldular. Gerek babam gerek se annem hocalarımız ile sık sık olmasa da görüşerek durumumuz hakkında bilgiler aldı. Ama yakınlarımızdan bizim halter yapmamıza olumsuz bakanlar oldu ancak annemiz ve babamız çevreden etkilenmediler ve bize çok destek oldular. Onlarada çok teşekkür ediyoruz.

Demirel kardeşlerin en büyük hedefi nedir?

Demirel kardeşlerin hedefi; hocalarımız bize haltere başlarken para kazanırsınız demediler ama , spor yaparak bir çok insanı, değişik yerleri görmeyi tanıyabileceğimizi aynı zamanda da başarılı olduğumuz takdirde milli takımlarda yarışma ve değişik ülkeleri görebileceğimizi söylediler. Bunun yanında elde edeceğimiz Avrupa ve Dünya dereceleri ile devletin tanımış olduğu bir çok haktan yararlanacağımız ,en önemlisi de üniversite öğreniminden sonra öğretmen olarak atanabileceğimizi ifade ettiler. Ben(Hacer Demirel) bu gün halter yapmış olmanın sayesinde Selçuk Üniversitesi BEYSO’dan mezun olarak öğretmen olarak atanmanın mutluluğunu yaşamaktayım .

Ben de (Hatice Demirel) aynı üniversitenin üçüncü sınıfında öğretmenlik bölümünde öğrenciyim. Mezun olduğum zaman ben de kardeşim gibi atanacağım ve sağlığım elverdiği sürece spor yapmaya Çünkü spor yapmanıza engel yok ve dediğimiz gibi abla kardeş milli takımlarda olimpiyat hazırlığında yer almak ve inşallah Rio Olimpiyat Oyunlarına katılabilmek.

Türk halterinin durumu ile ilgili yorumunuz nedir?

Ülkemizde halter son yıllarda bir takım sıkıntılar ile karşılaştı. En çok da doping olayları camia açısından üzüntülü günler yaşanmasına neden oldu. Ama bu günler artık geride kaldı. Arkadaşlarımız gayretli yeni yeni başarılı sonuçlar alınıyor, tertemiz bir halter gençliği yetişiyor . Spor temiz yapılmalı ki tertemiz kalsın.

Doping denince aklınıza gelen şey nedir?

Biraz ilginç cevap olacak ama, bizim aklımıza ilk gelen 2011 yılında Dünya Şampiyonasında üçüncü olmuştum. 1 ve 2. olan sporcular doping yaptıkları için ben Dünya şampiyonu oldum. Bu konuda aklıma gelen ilk şey bu. Madalyamı orada yarışma sonrası kürsüye çıkarak almak bayrağımızı göndere çektirmek ve istiklal marşımızı dünya ya dinletmek isterdim. Aslında bu gibi durumlarda emeğinizi çalıyorlar alın terinize saygı olmuyor. Hak yerini buluyor ama yine de böyle durumlarda bir sonraki yarışmada beni davet ederek madalyamı orada törenle vermeleri hem ülkemi hem de beni onurlandır diye düşünüyorum.

Sporun dışında günlük hayatınızda neler yapıyorsunuz?

Aslında sporun dışında çok da bir günlük faaliyetimiz yok. Çünkü zamanımızın çoğunu kamplarda ve antrenman yaparak geçiriyoruz. Onların dışında okula devam ediyoruz, arkadaşlarımızla vakit geçiriyoruz. En önemlisi kamp ve antrenmanlar dışında köyümüze gidip ailemizle görüşmek onlarla vakit geçirmekten büyük mutluluk duyarız.

Yapmayı sevdiğiniz hobiler nelerdir?

Alışveriş yapmayı çok seviyoruz ,sinemaya gitmekten büyük keyif alıyoruz kardeşim ile kitap okuma yarışları yaparız ayrıca televizyon izlemekten keyif alırız._DSC9558
_DSC9541

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir