Halterin Geleceği Aydınlık


 

 

 

Güney Kore’nin Goyang kentinde yapılan 77. Erkekler 22. Bayanlar Dünya Halter Şampiyonasında geleceğe yönelik olumlu sinyaller verildi. Bayan haltercilerimizin 1 altın 4 gümüş ve üç bronz madalya kazanarak küçümsenmeyecek bir başarıya imza attı.


SİBEL ÖZKAN’DAN BİR İLK
Şampiyonada 48 kiloda silkme kategorisinde altın madalya alarak Türk Spor Tarihi’ne adını altın harflerle yazdıran Sibel Özkan göğsümüzü kabarttı. 2008 Pekin Olimpiyatlarında gümüş madalya alan Özkan gözünü 2012 Londra Olimpiyatları’nda zirveye dikti. 21 yaşındaki sporcu yaşının hayli genç olduğunu, önünde büyük hedefleri bulunduğunu kaydederek, “Bugün çalıştığımın 10 katı fazla ve hırsla çalışacağım. Çünkü bazı şeyler gördüm. Her yarışma benim için tecrübedir. Burası da bana büyük tecrübeler kazandırdı” dedi.


TAYLAN TECRÜBESİNİ GÖSTERDİ
Türk spor tarihinde bayanlarda ilk olimpiyat şampiyonu olan Nurcan Taylan ise 48 kiloda iki gümüş ve bir bronz madalya kazanarak gücünü ve tecrübesini göstermiş oldu. 2009 yılının kendisi için bir dönüm noktası olacağını her fırsatta dile getiren Nurcan Taylan, henüz bitmediğini ve hala rekorları kırılamayan bir sporcu olduğunu hatırlattı. Hedefinin 2012 Londra Olimpiyatları’nda altın madalya alarak spora zirvede veda etmek istediğini belirten Taylan, 2004 Atina Olimpiyatları’ndaki başarısını da tekrarlayacağını iddia etti.


MADALYALARA “ŞİMŞEK” ÇAKTI
63 kiloda mücadele eden diğer sporcumuz Sibel Şimşek ise koparma kategorisinde dünya ikincisi olarak gümüş, toplamda is dünya üçüncüsü olarak bronz madalyanın sahibi oldu. Dünya şampiyonası için sıkı bir şekilde hazırlandığını ifade eden Şimşek, “Koparmada istediğim gibi yarışamadım. Ancak silkmede istediğim kaldırışları gerçekleştirdim. Madalyam altın olabilirdi. Ancak rakiplerim oldukça güçlülerdi. Demek ki altın kısmet değilmiş” dedi.


 

BAYANLARDA TAKIM HALİNDE DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜYÜZ
Özellikle silkme kategorisinde muhteşem bir performans ortaya koyan millilerimiz, 408 puanla takım halinde dünya üçüncüsü oldu. Şampiyonada Çin 514 puanla birinci olurken, ikinciliği ise 429 puanla ev sahibi Güney Kore elde etti. Şampiyonada Avrupa ülkelerini oldukça geride bırakan milli takım, Avrupa’ya da öncülük yapmış oldu. Asya ülkelerinin üst sıralarda olması ise dikkat çekti. Bayan Milli Takımı Teknik Direktörü Talat Ünlü, şampiyona sonunda şu açıklamalarda bulundu: “Takım halinde kazandığımız Dünya üçüncülüğü nedeniyle çok mutluyuz. İyi bir kamp dönemi geçirdik. Türk halterinin yeniden canlanmasının sinyalini verdik. Kızlarımız birbirine kenetlenerek madalyalara adeta ambargo koydular.”


 

ERKEK MİLLİ TAKIMINDA YENİ JENERASYON
Yedi sporcudan beşinin ilk kez büyükler kategorisinde dünya şampiyonasında mücadele ettiği şampiyonada, millilerimize ağır görevler düştü. Genç sporcularımız, kağıt üzerinde ilk üçe giremeseler de, gelecek için umut vaad ettiler. Yeni bir jenerasyonun ilk aşamasında dünya şampiyonasında ter döken haltercilerimiz, genel klasmanda 16. oldular. Bireysel derecelerde ise oldukça başarı gösteren erkek milli takımı elemanları, gelecek için iddialı olduklarını da dünya şampiyonası gibi önemli bir şampiyonada kanıtlamış oldu.


 

YAKIN VADEDE HEDEF LONDRA
Erkek milli takımının başarılı çalıştırıcısı Raif Özel, Türk halterinde yeniden bir yapılanma içine girdiklerini söyledi. Kore’deki dünya şampiyonasına 7 sıkletten 5’nin ilk defa böylesine önemli bir organizasyonda yarıştığına dikkat çeken Özel, “Bizim asıl hedefimiz 2012 Londra Olimpiyatları. Ayrıca orta vadedeki hedefimiz ise 2016 Rio Olimpiyat oyunları. Ancak gelecek sene Antalya’da yapılacak dünya şampiyonasında ise bu gençlerden birkaçının kürsüye çıkacağına inanıyorum” diye konuştu.

 


 

HALTERDE ÇİN AÇILIMI
Güney Kore’de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’na özellikle erkeklerde gençleştirilmiş kadro ile giden Türkiye, yaklaşık 20 yıldır süren Bulgar ekolünü de terk etmenin hesaplarını yapıyor. Yeni projeye göre, Bulgar ekolü olarak Türk halterine son 20 yılda yerleşen sistem, tamamen kaldırılacak. Haftalık 20 saatlik çalışma, 30 saate yükseltilecek. Teknik hareketlerin yanında, daha çok kuvvet ihtiva eden çalışmalar yapılacak. Bu çerçevede dayanıklılığa dayalı bir antrenman sistemi oluşturulacak. Sadece çalışma saati değişmeyecek. Bundan böyle sporcular yılın 9 ila 10 ayı kampa alınacak. Kimse, ‘Ben antrenörümle çalışırım’ diyemeyecek. Federasyonun belirleyeceği teknik heyet, çalışmaları organize edecek. Bu sadece erkekler için de geçerli olmayacak. Bugün Çin’in başarıyla uyguladığı bu sistem, kısa bir süre sonra hem bayanlar hem erkeklerde uygulamaya konulacak


 

ANTALYA BAYRAĞI DEVRALDI
2010 yılında Türkiye’nin Antalya ilinde düzenlenecek olan Dünya Büyükler Halter Şampiyonası’nın bayrağını Dünya Halter Federasyonu Başkanı Tamas Ajan’dan, Dünya Halter Federasyonu (IWF) Asbaşkanı ve Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Dr. Hasan Akkuş devraldı.


 

Bayrağı devraldığı için büyük mutluluk duyduğunu, bunun Antalya ve Türkiye için büyük önem taşıdığını ifade eden Hasan Akkuş, “2010 yılında Antalya’da iyi bir organizasyon gerçekleştireceğiz. Dünya Halter Şampiyonası tarihinin en başarılı organizasyonunu düzenleyeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Antalya bu şampiyonayı düzenleyecek bir potansiyele sahip. Ülkemizde düzenlenecek bu şampiyonaya çok yüksek bir katılım olacak. Çünkü 2012 Londra Olimpiyatları’nın kotası bu ve bundan sonraki dünya şampiyonasında belirlenecek. Ülkemize yaklaşık 80 ülkeden 500’e yakın sporcu katılacak. Türkiye’ye yakışır bir misafirperverlik göstereceğiz” dedi.

 

Türkiye Halter Federasyonu Başkanlığı

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir